A Hibrid Lifehackerek legújabb vendége a magyar freelancer ökoszisztéma nagyanyja, coworking specialista, a Freelancer Blog alapítója, Filep Szilvia.
Szilvi multipotenciális tornádó, trendszetter. Legújabb vívmánya a Coworking Hungary nevű szervezet, ami a hazai coworkingek közösségét kapcsolja össze, ahol átbeszélik a magyar szereplők az aktuális kihívásokat. Mi is éreztük, hogy a coworking szektor átformálódott különösen a COVID-19 pandémia után. Sok iroda zárt be, és az otthoni munkavégzés elterjedése után sokan kerestek alternatív megoldásokat, ami felerősítette a közösségi irodák létjogosultságát. Na de hogyan is jött a freelancer szerelem és harapott rá Szilvi a témára? Útja a freelancerek világába az alkalmazotti léten át vezetett. A coworking irodák inspiráló környezetében fedezte fel a szabadúszás lehetőségeit. A 2000-es években a freelancerek nagyanyjának még nem volt a közvetlen környezetében hasonszőrű szabadúszó. Akkor még picike kis szegmenst alkottak a magyar freelancerek, Szilvit még is beszippantotta a téma. Ezért elkezdett meetupokat szervezni a témára. Beszippantotta a freelancer lét és „aha”élmény. Látva, hogy hazánkban ez még csak gyerekcipőben jár, elhatározta, hogy összehozza és támogatja a magyar freelancereket. 2017-ben indította el a Freelancer Fesztivált, ami hatalmas sikert aratott, és több külföldi fesztivál és közösség létrehozásához vezetett.
Szilvi mindig is vonzódott a „munka jövője” témához. Érdekli, hogyan néz majd ki 20 év múlva a munkaerőpiac. Elmondása szerint a freelancer lét nem való mindenkinek. Hozzá ez illik a legjobban. Az életstílusához és személyiségéhez. Van-e következő lépés? A freelancerség után a digitális nomádság a következő szint? Van-e extra különbség a freelancerség és a digitális nomád lét között?
DIGITÁLIS NOMÁD LÉT
A digitális nomdság egyébként a freelancer létben egy kis szubkultúra. Teljesen más, ha sokat utazik az ember és egyúttal életvitelszerűen is külföldön él, mint az, hogy folyamatosan utazunk és max. 3-12 hónapig vagyunk egy lokáción. H ezt több évig életvitelszerűen csináljuk, na akkor vagyunk digitális nomádok. Mi kell hozzá? A nulladik lépés az erős önismeret. Annak való, aki tudja élvezni azt a szabadságot, amit megteremt magának a szabadúszással. Idő, amíg egy szabaduszó megtanulja ezt a szabadságot kezelni. Dönthetsz úgy, hogy délutan 2 ókor leülsz könyvet olvasni a nap közepén. Ehhez azért kell az önismeret, hogy vajon ígyis el tudod-e végezni a munkádat. Time management skillek és prioritási listák segítenek az úton, de abba is belebotolhatsz, hogy jet lag mellett elúszol a határidőkben, mert nincs önkontroll és rendszert az új életstílusban és még az új országot is látni szeretnéd, ha már ott vagy. Jó módszer az, ha egy feladat mellé határidőt rendelsz magadnak, vagy kipróbálod a GTD módszert, de kísérletezhetsz a pomodoro technikával is. Amit viszont kevesebb idő megcsinálni, mint felírni a listára, azt akkor inkább csak csináld meg. Szilvi egyébként 4 napos munkahetet tart.
A FREELANCEREK JELENE
A nagy kép az, hogy ami 10 évvel ezelőtt olvasható volt erről az életmódról az beérett. Dinamikusan megyünk a projektalapú munkavégzés irányába. Helyfüggetlenül, rövid távú projektekben 3-12 hónapot töltenek el a munkavállalók. Jelenleg ez történik, csak az alkalmazottak csinálják ezt. Több projektet futtatnak, nincs monoton darálós feladatvégzés. A száraz feladatokat átveszi az AI, a technológia és házon belül pakolgatják az embereket. Jó mutató a jelenlegi tendenciára a fluktuáció. Projektalapon dolgozó alkalmazottak vannak a cégekben, majd egyre rövidebb a cégeknél töltött idő. A home office téma velünk maradt a covid után is, a munkavállalók már nem hajlandóak elengedni. Főleg Amerikában ugyan a munkaadók részéről vannak próbálkozások, hogy visszakényszerítsék az embereket a munkahelyre, de nem járnak sikerrel. Ma már a munkaerő diktál es nem a munkáltató. Növekszik a feszültség, e mellé bejön a generációk harca és a munkához való merőben eltérő hozzáállásuk. Más egy mostani huszonéves digitális bennszülött és egy 50 fölötti vezető értékrendje.
Hogyan fog kinézni a munka világa 5 év múlva? Kemény változások vannak lefolyóban. Most kell okosnak lenni. Nagyon elmentünk az utóbbi évtizedekben egy munkafókuszú világba és most elkezdtünk ezen változtatni. Az ember válik a központi szereplővé. A technológia ebben segít minket, így tud bejönni a 4 napos munkahét és így lehetünk hatékonyak. Nem arra kell kifuttatni, így sokkal több mindent meg tudunk csinálni egy nap alatt. Nem lehet egy széken leélni az életünket!
A HOLNAP MUNKÁI
„A holnap munkáit nem a tegnap munkahelyei fogják elvégezni.” Amikor Szilvi az Upwork-nek dolgozott a 2010-es években, már akkor fogalom volt a „talent cloud”. Tehetségek, akik elérhetőek a felhőből. Így alakulnak majd a csapatok, szervezetek a jövőben, hogy a világ különbőző tájairól csatornázhatnak be a vezetők tehetségeket a cégbe. „Open innovation” irányba fejlődünk. Erre meg nincs tökéletes magyar fordítás sem létezik egyenlőre. Ebbe csatornázódik be a technológia és arról szól majd minden cég élete, hogyan tud innoválni és a felszínen maradni. Kevés az a vállalkozás, amit megalapítanak es ugyanazzal a portfólióval működik 50 év múlva is. Eddig cégen belül csapatot hoztak létre, akik innoválnak cégen belül. Gondoljuk csak el, ha ez összefonódik a talent cloud-dal, egy teljesen más ökoszisztéma jön létre, amik együttes erővel új termékek és szolgáltatások létrejöttét fogja előremozdítani, amiben különböző szereplők vannak. Nem önálló cégek lesznek, hanem együttműködések. A jövő munkaerőpiacán a folyamatos innováció és az együttműködések lesznek a siker kulcsai.
KÖNYVAJÁNLÓ
Szilvi kedvenc könyve amit legalább évente egyszer újra elolvas az Isaac Asimov „Az Alapítvány pereme” című irománya. Eric Ries: Lean startup írása sem hagyja hidegen. Alap könyvnek tartja, hiszen a vállalkozás építésről, módszertanokról szól, amire ebben a mai 2024-es világban is nagy szükség van. Malcolm Gladwell Kivételesek könyve az aktuális, amit még lapozgat, így még nincs spoiler. Ezek a művek segítenek megérteni, hogy hogyan alkalmazkodjunk és legyünk sikeresek ebben a gyorsan változó, mégis állatira szép világunkban.
Irány az új rész! Engedjétek meg neki, hogy fülön nyaljon az új információ:
Témák a podcastban: